alaska state fair
Menu

Creative Arts & Crafts & Woodworking Division Champions – 2021

DIVISIONNAMEHOMETOWN
Division 1: Paper & Papier Mache Kaitlyn GratiasPalmer, AK
Division 2: Bead WorkCarrie WallanAnchorage, AK
Division 3 Dough Art, ClayKaitlyn GratiasPalmer, AK
Division 4: JewelrySkyler BaischWasilla, AK
Division 5: Themed Holidays & Celebrations (Open)Jennifer BoozAnchorage, AK
Division 5: Themed Holidays & Celebrations (Junior under 12)Logan ClarkEagle River, AK
Division 6: Model (Open)Richard HudsonPalmer, AK
Division 6: Model (Junior under 12)Ethan ClarkEagle River, AK
Division 6: Model (Junior 13-17)Karl MorrisonWasilla, AK
Division 7: Alaskan ArtsPeter VarsWasilla, AK
Division 8: Natural Items (Open)Larry HarrisWasilla, AK
Division 8: Natural Items (Junior under 12)Olivia BukalskiAnchorage, AK
Division 8: Natural Items (Junior 13-17)Kierian MerrillAnchorage, AK
Division 9: Retro ArtVictor JohnsPalmer, AK
Division 10: GlassSkyler BaischWasilla, AK
Division 11: Decorative PaintingMarti BennettEagle River, AK
Division 12: MiniaturesAndy DeVeauxPalmer, AK
Division 13: Hanging Items (Open)Valarie BellAnchorage, AK
Division 13: Hanging Items (Junior under 12)Nolan MerrillAnchorage, AK
Division 13: Hanging Items (Junior 13-17)Gracie JohnsonWasilla, AK
Division 14: Recycled Items (Open)Sandra McMillianWasilla, AK
Division 14: Recycled Items (Junior under 12)Logan ClarkEagle River, AK
Division 14: Recycled Items (Junior 13-17)Titus MerrillAnchorage, AK
Division 15: Metal (Open)Isaiah ChevalierAnchorage, AK
Division 15: Metal (Junior under 12)Nolan MerrillAnchorage, AK
Division 15: Metal (Junior 13-17)Xaden KaiserChugiak, AK
Division 16: Embellished Arts (Open)Sierra DormanPalmer, AK
Division 16: Embellished Arts (Junior under 12)Lily DormanPalmer, AK
Division 17: Basket, Box & Toy Judy RaynorWasilla, AK
Division 18: Plastic & PlasterZaak WilsonWasilla, AK
Division 19: Dolls (Open)Mary HolmesAnchorage, AK
Division 19: Dolls (Junior under 12) Kierinn MerrillAnchorage, AK
Divison 20: Yard ArtMike LaymanWasilla, AK
Division 21: Fly TyingFrank StevensEagle River, AK
Division 22: Fair ThemeAngelika OplandWasilla, AK
Division 23: Woodworking (Open)Jim KelleyPalmer, AK
Division 23: Woodworking (Junior 13-17)Ketch FischbackAnchorage, AK
Division 24: WoodturningChris RemickPalmer, AK
Division 25: WoodcarvingDonna CareyPalmer, AK
Division 26: Scroll WorkNo Winner

Author: Lara Stanley

Share This Post On