alaska state fair
Menu

Quilts Division Champions – 2021

DIVISIONNAMEHOMETOWN
Division 1: Bed Quilts, Machine Quilted (K/Q) (Open)Michelle Hanlon-DehnerPalmer, AK
Division 2: Bed Quilts, Hand Quilted (K/Q) No Winner
Division 3: Bed Quilts, Group (K/Q) (Open) Betty GugelHomer, AK
Division 3: Bed Quilts, Group (K/Q) (Professional)Deb McCormickPalmer, AK
Division 4: Bed Quilts, Machine Quilted (T/D) (Open)Lynne GreenEagle River, AK
Division 4: Bed Quilts, Machine Quilted (T/D) (Professional)Kathy WillisSoldotna, AK
Division 5: Bed Quilts, Hand Quilted (T/D) No Winner
Division 6 : Bed Quilts, Group (T/D) (Open)Dawn TeuneKetchikan, AK
Division 7: Small Quilts, Machine Quilted (L/C) (Professional)Kathy WillisSoldotna, AK
Division 8: Small Quilts, Hand Quilted (L/C) No Winner
Division 9: Small Quilts, Group (L/C) (Junior 13-17 yrs) Richard Graham RobisonValdez, AK
Division 9: Small Quilts, Group (L/C) (Open)Sara BloomWasilla, AK
Division 10: Wall Hanging, Machine Quilted 45″-60″ (Open)Candie GrahamPalmer, AK
Division 11: Wall Hanging, Hand Quilted 45″-60″ No Winner
Division 12: Wall Hanging, Hand Quilted Group 45″-60″ (Open)Donna GeorgeAnchorage, AK
Division 12: Wall Hanging, Hand Quilted Group 45″-60″ (Professional)Deb McCormickPalmer, AK
Division 13: Wall Hanging, Machine Quilted under 45″ (Open)Susan LevequeAnchorage, AK
Division 14: Wall Hanging, Hand Quilted under 45″ No Winner
Division 15: Wall Hanging, Group under 45″No Winner
Division 16: Miniatures, Machine QuiltedNo Winner
Division 17: Miniatures, Hand Quilted No Winner
Division 18: Miniatures, GroupNo Winner
Division 19: Novelty, Machine Quilted (Junior 12 & Under)Solveig AlcarazEagle River, AK
Division 19: Novelty, Machine Quilted (Open)Jennifer CoismarWasilla, AK
Division 19: Novelty, Machine Quilted (Professional)Cindy MedberyPalmer, AK
Division 20: Novelty, Hand Quilted No Winner
Division 21: Novelty, Group Mary ThompsonAthol, ID
Division 22: Garments, Machine or Hand Quilted No Winner

Author: Lara Stanley

Share This Post On