alaska state fair
august 27 - september 7, 2020
Menu

Handwork & Needlework Division Champions – 2019

Division 1: Crochet – Afghans (Professional)Heather OberleWasilla, AK
Division 2: Crochet Accessories (Open)Martina BarnsleyAnchorage, AK
Division 2: Crochet Accessories (Junior 12 yrs and under) Brooke HronkinPalmer, AK
Division 3: Crochet Apparel (Open)Donna FredricksonEagle River, AK
Division 3: Crochet Apparel (Professional)Georgia PfileWasilla, AK
Division 4: Crochet Baby Items (Open) Becky SimpsonAnchorage, AK
Division 4: Crochet Baby Items (Professional)Naomi WeetmanPalmer, AK
Division 5: Crochet Centerpieces (Open) Joanne AlmdalePalmer, AK
Division 5: Crochet Centerpieces (Junior 12 yrs and under)Abby NorthrupPalmer, AK
Division 6 : Crochet Household Goods or Holiday (Open)Martina BarnsleyAnchorage, AK
Division 6 : Crochet Household Goods or Holiday (Junior 12 yrs and under) Dessa OxfordAnchorage, AK
Division 6 : Crochet Household Goods or Holiday (Professional ) Mary HolmesAnchorage, AK
Division 7: Hand Knitting Accessories (Open)Carol HistandAnchorage, AK
Division 7: Hand Knitting Accessories (Junior 12 yrs and under) Gabe BlackPalmer, AK
Division 7: Hand Knitting Accessories (Junior 13 – 17 yrs) Euvita PoglitshWasilla, AK
Division 7: Hand Knitting Accessories (Professional)Tamara BentonAncorage, AK
Division 8: Hand Knitting Apparel (Open)Eleanor Wrenn Anchorage, AK
Division 8: Hand Knitting Apparel (Professional)Tamara Benton Anchorage, AK
Division 9: Hand Knitting Baby & Children Items (Open)Laurel CrabbsPalmer, AK
Division 9: Hand Knitting Baby & Children Items (Professional)Tamara Benton Anchorage, AK
Division 10: Hand Knitting – Beading (Open)Erin RockeyPalmer, AK
Division 11: Hand Knitting – Non Traditional FibersNO WINNER
Division 12: Hand Knitting Other (Open)Sonia HakalaEagle River, AK
Division 12: Hand Knitting Other (Junior 12 yrs and under) Abby NorthrupPalmer, AK
Division 12: Hand Knitting Other (Professional) Sally BennettAnchorage, AK
Division 13: Loom or Machine KnittingNO WINNER
Division 14: Embroidery (Open)Julie CarterAnchorage, AK
Division 14: Embroidery (Junior 12 yrs and under) Kit PoglitshWasilla, AK
Division 14: Embroidery (Junior 13-17 yrs) Euvita PoglitshWasilla, AK
Division 15: Counted Cross Stitch – Pictures(Open) Pam TherriaultWasilla, AK
Division 15: Counted Cross Stitch – Pictures(Professional)Jackie GoforthPalmer, AK
Division 16: Counted Cross Stitch Other (Open) Christina MayugbaEagle River, AK
Division 17: Applique (Open)Mary Ann Cambell-WickTalkeetna, AK
Division 17: Applique (Junior 13-17 yrs) Euvita PoglitshWasilla, AK
Division 18: Latch Hook/Traditional Rug HookingNO WINNER
Division 19: Needlepoint (Open)Kristie Sutton Anchorage, AK
Division 20: Plastic Canvas (Open)Jessy HilliardPalmer, AK
Division 21: Tatting (Open)Amy Durgeloh Palmer, AK
Division 21: Tatting (Junior 13-17 yrs) Euvita PoglitshWasilla, AK
Division 22: Found Art from Recycled Materials (Open) Sandra GiddensWasilla, AK
Division 23: Novice (Open)Karan BoxAnchorage, AK
Division 23: Novice (Junior 12 yrs and under) Aurora EllerPalmer, AK
Division 23: Novice (Junior 13- 17 yrsEuvita PotlitshWasilla, AK
Division 24: Original Design (Open)Elaine LauxPalmer, AK
Division 24: Original Design (Junior 12 yrs and under)Obed PoglitshWasilla, AK
Division 24: Original Design (Junior 13-17 yrs)Nina BuenoJBER, AK
Division 24: Original Design (Professional)Gloria SnodgrassPalmer, AK
Division 25: Alaska Themed (Open)She-Mon-Shun HomemakersWillow, AK
Division 25: Alaska Themed (Junior 13-17 yrsEuvita PotlitshPalmer, AK