alaska state fair
august 27 - september 7, 2020
Menu

Creative Arts & Crafts & Woodworking Division Champions – 2019

Division 1: Paper & Papier Mache
OpenGeorgia BarkwoodPalmer, AK
Junior – 12 & UnderKit “Hope” PoglitshWasilla, AK
Division 2: Bead Work
OpenKim JohnsonAnchorage, AK
Division 3: Dough Art, Clay
Open Tracia MillerAnchorage, AK
Junior – 13 thru 17 years Lilliana CruzWasilla, AK
Division 4: Jewelry
Open Annie Cizar PazarAnchorage, AK
Division 5: Themed Holidays & Celebrations
Open Ashley BakerWasilla, AK
Junior – 12 & Under Kieriun Merrill Anchorage, AK
Junior – 13 thru 17 years Cyrus Merrill Anchorage, AK
Division 6: Model
Open Victor JohnsPalmer, AK
Junior – 12 & Under Dessa Oxford Anchorage, AK
Division 7: Alaskan Arts
Open Lisa DoyonKetchikan, AK
Division 8: Natural Items
Open Valerie Bell Anchorage, AK
Division 9: Retro Art
Open NO WINNER
Division 10: Glass
Open Terrence TauschekAnchorage, AK
Division 11: Decorative Painting
Open NO WINNER
Division 12: Miniatures
Open Rebecca BourqueAnchorage, AK
Division 13: Hanging Items
Junior – 12 & Under Liam DurandEagle River, AK
Division 14: Recycled Items
Open Sandra McMillianWasilla, AK
Junior – 12 & Under Titus MerrillAnchorage, AK
Junior – 13 thru 17 years Lyssia LarsenPalmer, AK
Division 15: Metal
OpenNO WINNER
Division 16: Embellished Arts
Open Patricia JonesWasilla, AK
Division 17: Basket, Box & Tray
Open Richard BuckleyPalmer, AK
Division 18: Plastic & Plaster
Open Dian WaresSutton, AK
Division 19: Dolls including Doll Houses & Furniture
Open Kathleen MeggittWasilla, AK
Junior – 12 & Under Brooke HronkinPalmer, AK
Division 20: Yard Art
Open Krystal Mitchell Wasilla, AK
Junior – 12 & Under Zora Whipple-ZizkaPalmer, AK
Junior – 13 thru 17 years Abigail BrandtAnchorage, AK
Division 21: Fly Tying
Open Frank StevensEagle River, AK
Junior – 12 & Under Jack WaldronSeward, AK
Junior – 13 thru 17 years Xander Kaiser Chugiak, AK
Division 22: Fair Theme
OpenJoan TowerPalmer, AK
Junior – 12 & Under Allie GuecoWasilla, AK
Junior – 13 thru 17 years Dakoma Epperly-MayAnchorage, AK
Division 23: Woodworking
Open Nathan HickmanAnchorage, AK
Junior – 12 & Under Colson Huff Palmer, AK
Division 24: Woodturning
Open Ben Sherburne Chugiak, AK
Division 25: Woodcarving
Open Dave Chamberlain Anchorage, Ak
Junior – 12 & Under Kaleb Allen Wasilla, AK
Division 26: Scroll Work
Open Liz RichterAnchorage, AK