My Schedule – August 28th 2013

All scheduled events subject to change

  START TIME END TIME EVENT LOCATION
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM 9:00 PM Victor’s Garden, A forest fantasy land Alaska Communications Kid Zone
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM 9:00 PM Brad’s World Reptiles, Take a walk on the wild side! Alaska Communications Kid Zone
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM 9:00 PM King Tut, Wonderful Things from the Pharaoh’s Tomb Don Sheldon Events Center
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM 8:00 PM Fowl Weather Friends, Hens & roosters in a barnyard setting Farm Exhibits Building
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM 8:00 PM GCI Petting Zoo Farm Exhibits Building
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM 8:00 PM Matanuska Colony history on display Wineck Barn
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM 8:00 PM Colony Kids Corner – Matanuska-style activities for kids Wineck Barn
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM   Prime Time Dancers, Young at heart Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM   Crops & Flowers – 2nd Entry Farm Exhibits Building
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM   Baked Goods – 2nd Entry Hoskins Exhibits
ADD TO MY SCHEDULE 12:00 PM   Alaska Far Away, Documentary Film of the New Deal Pioneers Wineck Barn
ADD TO MY SCHEDULE 12:30 PM   Hanson Family Singers, Cowboy yodeling & western harmonies Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 12:30 PM   Antwan Towner, Magician & mind-reader GCI Cable Bluebonnet Stage
ADD TO MY SCHEDULE 1:00 PM 4:00 PM Various Equine Breeds on display France Equestrian Center
ADD TO MY SCHEDULE 1:00 PM   Senior Activities, Fun for the young at heart! Alaska Glacier Products Borealis Plaza Tent
ADD TO MY SCHEDULE 1:00 PM   Brad’s World Reptiles, “Creature Feature” Stage Show Alaska Communications Kid Zone
ADD TO MY SCHEDULE 1:00 PM   The Nuther Brothers, North country swing GCI Cable Bluebonnet Stage
ADD TO MY SCHEDULE 1:00 PM   King BMX Stunt Show, Amazing flatland tricks and aerial maneuvers Purple Plaza
ADD TO MY SCHEDULE 1:00 PM   Cavallo Equestrian Arts, Pulse-pounding equestrian extravaganza RAM Trucks Grandstand Lawn
ADD TO MY SCHEDULE 1:00 PM   Fred Scheer’s Lumberjack Show SBS Woodlot
ADD TO MY SCHEDULE 1:30 PM   The Gothard Sisters, Celtic fiddle & dance Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 1:30 PM   Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 1:30 PM   Kenai Peninsula Racing Pigs Pebble Corral
ADD TO MY SCHEDULE 1:30 PM   Senior Joke & Storytelling Wineck Barn
ADD TO MY SCHEDULE 2:00 PM   Dan Lesperance, Smooth country pickin’ Sluicebox presented by Miller Genuine Draft (No minors allowed after 6pm)
ADD TO MY SCHEDULE 2:00 PM   Michael Harrison, Comedy ventriloquist & puppeteer Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 2:00 PM   150 Grit, Acoustic country rock GCI Cable Bluebonnet Stage
ADD TO MY SCHEDULE 2:00 PM   Caribbean Slim, A buffet of Buffett Jolly Roger Pub
ADD TO MY SCHEDULE 2:00 PM   Pirates for Hire, A live action, pirate-themed entertainment troupe RAM Trucks Grandstand Lawn
ADD TO MY SCHEDULE 2:00 PM   Miracle Drummers & Dancers, Lift your spirit! KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 2:00 PM   “The Matanuska Colony Barns,” Barn Tour by Author Helen Hegener Wineck Barn
ADD TO MY SCHEDULE 2:30 PM   Main Squeeze, Hand-clappin’, foot-stompin’ accordion tunes Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 2:30 PM   Sivaluaq, Yup’ik storyteller KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 2:30 PM   Where the River Matanuska Flows, Stories from Alaska Pioneers Wineck Barn
ADD TO MY SCHEDULE 3:00 PM   4-H Market Judging Farm Exhibits Building
ADD TO MY SCHEDULE 3:00 PM   Antwan Towner, Magician & mind-reader GCI Cable Bluebonnet Stage
ADD TO MY SCHEDULE 3:00 PM   The Nuther Brothers, North Cuntry swing Jolly Roger Pub
ADD TO MY SCHEDULE 3:00 PM   King BMX Stunt Show, Amazing flatland tricks and aerial maneuvers Purple Plaza
ADD TO MY SCHEDULE 3:00 PM   Cavallo Equestrian Arts, Pulse-pounding equestrian extravaganza RAM Trucks Grandstand Lawn
ADD TO MY SCHEDULE 3:00 PM   Bee Akee Curtis, Inupiaq storyteller KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 3:00 PM   Fred Scheer’s Lumberjack Show SBS Woodlot
ADD TO MY SCHEDULE 3:30 PM   The Gothard Sisters, Celtic fiddle & dance Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 3:30 PM   Hanson Family Singers, Cowboy yodeling & Western harmonies GCI Cable Bluebonnet Stage
ADD TO MY SCHEDULE 3:30 PM   Miracle Drummers & Dancers, Lift your spirit! KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 3:30 PM   Kenai Peninsula Racing Pigs Pebble Corral
ADD TO MY SCHEDULE 3:30 PM   Mike Olson Band, Cool country Sluicebox presented by Miller Genuine Draft (No minors allowed after 6pm)
ADD TO MY SCHEDULE 4:00 PM   Brad’s World Reptiles, “Creature Feature” Stage Show Alaska Communications Kid Zone
ADD TO MY SCHEDULE 4:00 PM   Michael Harrison, Comedy ventriloquist & puppeteer Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 4:00 PM   The Family Homestead Hour with Hobo Jim, Alaska’s State Balladeer Heineken Stage at the Woodlot
ADD TO MY SCHEDULE 4:00 PM   Dan Lesperance, Smooth country pickin’ Jolly Roger Pub
ADD TO MY SCHEDULE 4:00 PM   Goat Milking Demo – Hayley Snegirev Milking Parlor (in Farm Exhibits)
ADD TO MY SCHEDULE 4:00 PM   Pirates for Hire, A live action, pirate-themed entertainment troupe RAM Trucks Grandstand Lawn
ADD TO MY SCHEDULE 4:00 PM   Jack Dalton, Yup’ik storyteller KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 4:30 PM   Rockin’ Seniors, Off their rockers! Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 4:30 PM   Tony James, Soul-stirring guitar GCI Cable Bluebonnet Stage
ADD TO MY SCHEDULE 4:45 PM   Goat Milking Demo – Heather Buben, Alpine goats Milking Parlor (in Farm Exhibits)
ADD TO MY SCHEDULE 5:00 PM   Glenn Highway Girls, Alaskan countrified bluegrass Jolly Roger Pub
ADD TO MY SCHEDULE 5:00 PM   King BMX Stunt Show, Amazing flatland tricks and aerial maneuvers Purple Plaza
ADD TO MY SCHEDULE 5:00 PM   Cavallo Equestrian Arts, Pulse-pounding equestrian extravaganza RAM Trucks Grandstand Lawn
ADD TO MY SCHEDULE 5:00 PM   Miracle Drummers & Dancers, Lift your spirit! KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 5:00 PM   Detour, Honky-tonk blues rockabilly Sluicebox presented by Miller Genuine Draft (No minors allowed after 6pm)
ADD TO MY SCHEDULE 5:00 PM   Alaska Far Away, Documentary Film of the New Deal Pioneers Wineck Barn
ADD TO MY SCHEDULE 5:30 PM   Kenai Peninsula Racing Pigs Pebble Corral
ADD TO MY SCHEDULE 5:30 PM   Dan Lesperance, Smooth country pickin’ GCI Cable Bluebonnet Stage
ADD TO MY SCHEDULE 5:30 PM   Cow Milking Demo – Crystal Roberts Milking Parlor (in Farm Exhibits)
ADD TO MY SCHEDULE 5:30 PM   Sivaluaq, Yup’ik storyteller KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 6:00 PM   Brad’s World Reptiles, “Creature Feature” Stage Show Alaska Communications Kid Zone
ADD TO MY SCHEDULE 6:00 PM   Paws & Taws, Fun-tastic square dancers Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 6:00 PM   Mike Olson, Cool country Jolly Roger Pub
ADD TO MY SCHEDULE 6:00 PM   Pirates for Hire, A live action, pirate-themed entertainment troupe RAM Trucks Grandstand Lawn
ADD TO MY SCHEDULE 6:00 PM   Jack Dalton, Yup’ik storyteller KTVA Raven’s People Stage: Celebrating Alaska Native Cultures
ADD TO MY SCHEDULE 6:00 PM   Fred Scheer’s Lumberjack Show SBS Woodlot
ADD TO MY SCHEDULE 6:30 PM   The Gothard Sisters, Celtic fiddle & dance Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 6:30 PM   Antwan Towner, Magician & mind-reader GCI Cable Bluebonnet Stage
ADD TO MY SCHEDULE 6:30 PM   Jeff Freeman & amp;Southbound, Outlaw country & blues Sluicebox presented by Miller Genuine Draft (No minors allowed after 6pm)
ADD TO MY SCHEDULE 7:00 PM   Gymkhana Finals, Horse Games France Equestrian Center
ADD TO MY SCHEDULE 7:00 PM   Aaron Tippin with special guest Ken Peltier** Kendall Toyota of Anchorage Borealis Theatre
ADD TO MY SCHEDULE 7:00 PM   Michael Harrison, Comedy ventriloquist & puppeteer Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 7:00 PM   Carhartt Brothers, Music to pound nails by Jolly Roger Pub
ADD TO MY SCHEDULE 7:00 PM   Cavallo Equestrian Arts, Pulse-pounding equestrian extravaganza RAM Trucks Grandstand Lawn
ADD TO MY SCHEDULE 7:00 PM   “The Matanuska Colony Barns,” Barn Tour by Author Helen Hegener Wineck Barn
ADD TO MY SCHEDULE 7:30 PM   King BMX Stunt Show, Amazing flatland tricks and aerial maneuvers Purple Plaza
ADD TO MY SCHEDULE 8:00 PM   Savannah Jack, Taking country music by storm Alyeska Pipeline Colony Stage
ADD TO MY SCHEDULE 8:30 PM   Tom Rigney & Flambeau, Fiery Cajun Fiddle Tunes Sluicebox presented by Miller Genuine Draft (No minors allowed after 6pm)

** Ticketed Event