Alaska
State Fair
Menu

Creative Arts, Crafts & Woodworking Division Champions

Creative Arts, Crafts & Woodworking Division Champions (desktop & printer friendly version)

Division 01: Paper & Pâpier Machè – Open Christina Loveless Wasilla, AK
Division 01: Paper & Pâpier Machè – A: Junior, ages 12 and under Lewis Taylor Palmer, AK
Division 01: Paper & Pâpier Machè – B: Junior, ages 13 – 17 Quoddy Repnow Palmer, AK
Division 02: Beadwork – Open Brenda Mahan Willow, AK
Division 03: Dough Art, Clay – A: Junior, ages 12 and under Hope Poglitsh Wasilla, AK
Division 03: Dough Art, Clay – B: Junior, ages 13 – 17 Amand Thomas Anchorage, AK
Division 04: Jewelry – Open Devony Irwin Anchorage, AK
Division 04: Jewelry – B: Junior, ages 13 – 17 Bjorn Holloway Eagle River, AK
Division 05: Themed Holidays and Celebrations – Open Allison Clark Eagle River, AK
 Division 06: Model – Open  Richard Hudson  Palmer, AK
 Division 06: Model – A: Junior, ages 12 and under  Piper Wirkus  Anchorage, AK
 Division 06: Model – B: Junior, ages 13 – 17  Daniel Cox  Eagle River, AK
 Division 07: Alaskana Arts – Open  Shirley Jarrett  Anchorage, AK
 Division 08: Natural Items – Open  Randy Chance  Wasilla, AK
 Division 08: Natural Items – A: Junior, ages 12 and under  Josiah Schauermann  Palmer, AK
 Division 09: Retro Art – Open  Cindy Ewing  Wasilla, AK
 Division 10: Glass – Open  Karrie Healy  Wasilla, AK
 Division 10: Glass – A: Junior, ages 12 and under  Natalie Holland  Wasilla, AK
 Division 11: Decorative Painting – Open  Mary Kearns  Anchorage, AK
 Division 11: Decorative Painting – A: Junior, ages 12 and under  Sedona Ellemberger  Eagle River, AK
 Division 11: Decorative Painting – B: Junior, ages 13 – 17  Mylynda Fernandez  Wasilla, AK
 Division 12: Miniatures – Open  Laura Risinger  Anchorage, AK
 Division 13: Hanging Items – Open  Rita Gelino-Bequette  Wasilla, AK
 Division 14: Recycled Items – Open  Sandra McMillian  Wasilla, AK
 Division 15: Metal – Open  Randy Chance  Wasilla, AK
 Division 16: Embellished Art – Open  Patty Ryall  Big Lake, AK
 Division 16: Embellished Art – A: Junior, ages 12 and under  Natalie Holland  Wasilla, AK
 Division 16: Embellished Art– B: Junior, ages 13 – 17  Jillian Holland  Wasilla, AK
Division 18: Plastic & Plaster – Open Megan M. Cate Anchorage, AK
 Division 19: Dolls – Open  Mary Holmes  Anchorage, AK
 Division 19: Dolls – B: Junior, ages 13 – 17  Alexandrea Van Horn  Wasilla, AK
 Division 20: Doll House & Furniture – A: Junior, ages 12 and under  Emily Tibor  Anchorage, AK
 Division 21: Yard Art – Open  Bill Stannard  Wasilla, AK
 Division 21: Yard Art – B: Junior, ages 13 – 17  Reece Lunn  Anchorage, AK
 Division 22: Fly Tying – Open  Marrco Recco  Anchorage, AK
 Division 23: Fair Theme – Open  Katrina Reyes  Palmer, AK
 Division 23: Fair Theme – A: Junior, ages 12 and under  Allie J. Gueco  Wasilla, AK
 Division 23: Fair Theme – B: Junior, ages 13 – 17  Quoddy Repnow  Palmer, AK
 Division 25: Woodturning – Open  Gary A. Smith  Wasilla, AK
 Division 26: Woodcarving – Open  Scott Schwartzbauer  Wasilla, AK
 Division 26: Woodcarving – B: Junior, ages 13 – 17  William Deering  Anchorage, AK
Division 27: Scroll work – Open Liz Richter Anchorage, AK
Division 28: Junior Fine Art – A: Junior, ages 12 – under Katie Brown Wasilla, AK